Як пандемія коронавірусу впливає на президентські вибори у США

Anton Protsiuk
2 min readMar 23, 2020

--

У листопаді цього року у США пройдуть президентські вибори. На них чинний президент Дональд Трамп боротиметься із кандидатом від демократів (з ймовірність у 99% ним стане Джо Байден, віце-президент в адміністрації президента Барака Обами).

Трамп підписує закон, спрямований на боротьбу з коронавірусом, у команії Міністра охорони здоров’я і соціальних служб Алекса Азара (Фото: Білий дім, суспільне надбання)

Традиційно експерти й журналісти вважають, що у Трампа хороші шанси виграти перевибори. Попри всю його контроверсійність й історичну непопулярність, у нього було як мінімум дві переваги:

✔️ Економіка США за період президентства Трампа стабільно росла. Багато простих американців готові закривати очі на огріхи Трампа, поки економіка у гарному стані, а їхня зарплата росте.

✔️ Демократи не могли запропонувати хорошу альтернативу. За номінацію від демократичної партії боролися понад 20 людей. Ще понад місяць тому двома лідерами демократичних праймеріз були Берні Сандерс, який відкрито називає себе (демократичним) соціалістом, і Джо Байден, який у національній політиці уже майже 50 років.

Але зараз про ці переваги доводиться писати в минулому часі. Як пише CNBC, масштабне поширення епідемії коронавірусу забирає у Трампа його три основні козирі:

1️⃣ Економіка, очевидно, уже не зростає і навряд чи особливо зросте цього року.

Щоб сповільнити поширення вірусу, Америка (як і десятки інших країн) раптово призупиняє значну частину своєї економічної активності. Поки не ясно, наскільки довго це триватиме і наскільки сильний вплив матиме, але тенденція загалом не надто позитивна.

2️⃣ Демократи об’єдналися навколо Джо Байдена.

У Байдена є свої недоліки, але загалом він у значно кращій позиції, ніж Сандерс, щоб консолідувати навколо себе націю. Тож Трамп не зможе будувати свою кампанію, лякаючи виборців соціалізмом.

3️⃣ Посилом Трампа завжди було «очищення болота» й боротьба з великим урядом. Але зараз для ефективної боротьби із безпрецедентною кризою Америці якраз і потрібен великий уряд, який контролюватиме усі аспекти життя.

Хоча впевнено стверджувати, що Трамп програє, також не варто:

♦️ По-перше, ситуація розвивається дуже швидко, і ніхто не знає, що буде через два тижні — не кажучи вже про листопад.

♦️По-друге, у США особлива виборча система, за якою результати виборів можуть вирішити кілька сотень тисяч людей в кількох штатах — і принести перемогу Трампу, навіть якщо він отримає менше голосів американців загалом.

Джерело: Телеграм-канал Long Telegram

--

--

Anton Protsiuk

Editor at Ukrainian Wikipedia, manager at Wikimedia Ukraine, writer & journalist.